23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (ang.:World Book and Copyright Day). Kto i kiedy zainicjował to święto? Skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się w tym dniu książkami i… różami? Od kiedy na polskich utworach (książkach, filmach, płytach itd.) umieszczany jest znak copyright?
Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskichustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.
23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.
W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki.
Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.
Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znakcopyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że:
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”
Fot.: Archiwum Fundacji Legalna Kultura
Źródło:
Z tej ""Książkowej" okazji w poniedziałek 23 kwietnia zorganizowany został Konkurs Czytelniczy "Zakręcony świat Cwaniaczka". Komisja Konkursowa, w składzie: Ja-MW, pani Wioletta Paszkowska i pani Agnieszka Nnoli, zaprosiła wszystkich chętnych do udziału w konkursie do sali klasy I A, na 5 lekcji. Zgłosiło się, ku mojej wielkiej radości, aż 17 osób z klas III, IV i V. Konkurs miał formę testu z wyborem odpowiedzi. Wyniki ogłosimy w środę 25 kwietnia. Natomiast, przewidziane nagrody -niespodzianki wręczymy na najbliższym apelu. Dziękuję serdecznie za udział wszystkim uczestnikom i uczestniczkom, a Paniom z Komisji za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu Konkursu. Mam nadzieję, że wybrane przez nas nagrody spodobają się wszystkim, jak również zachęcą innych do udziału w następnych konkursach:)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz